پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۵۵۳۶
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۶
اعتدال پاییزی از روز (سه‌شنبه) در نیمکره شمالی زمین آغاز شد و ساکنان این مناطق شاهد آغاز فصل پاییز هستند.

به گزارش بنا، نخستین روز از پاییز در نیمکره شمالی، اعتدال پاییزی (autumnal equinox) گفته می‌شود.

بر اساس اعلام دفتر پیش‌بینی خدمات آب و هوایی ملی آمریکا (NWS)‌، اعتدال پاییزی ساعت 29: 02 به وقت گرینویچ بامداد سه‌شنبه 23 سپتامبر (05:59 اول مهر به وقت تهران) آغاز شد.

این روز همچنین اعتدال سپتامبر (september equinox) نامیده می‌شود که خورشید در آن به طور مستقیم در خط استوا تابیده و طول روز و شب در تمام جهان تقریبا با هم برابر می‌شود.

درحالیکه ساکنان نیمکره شمالی زمین شاهد آغاز فصل پاییز هستند، در نیمکره جنوبی فصل بهار یا اعتدال بهاری(vernal equinox) آغاز شده است.

در زمان هر اعتدال، خورشید در هنگام ظهر دقیقا بالای خط استوا قرار می‌گیرد.

تغییرات فصلی بدلیل شیب 23.5 درجه‌ای زمین اتفاق می‌افتد؛ در این شرایط ساکنان نیمکره شمالی بدلیل شیب دورتر از خورشید، شاهد دو فصل پاییز و زمستان خواهند بود.

برعکس در نیمکره جنوبی دو فصل بهار و تابستان آغاز می‌شود، چراکه شیب عرض جغرافیایی این مناطق بیشتر بسمت خورشید متمایل می‌شود.

تغییرات فصلی و گذر از تابستان به پاییز باعث بروز مشکلاتی در برخی افراد می‌شود که این مسئله ناشی از غروب زودهنگام خورشید است؛ بین یک تا 10 درصد مردم به همین علت دچار اختلال خلقی فصلی (SAD) می‌شوند که با عوارضی مانند کاهش وزن، بی‌خوابی، کج خلقی، کاهش سطح انرژی همراه است.

نور درمانی یکی از روش‌های کاهش اختلال خلقی فصلی عنوان می‌شود./پایان پیام

برچسب ها: پاییز ، آغاز ، اعتدال
نام:
ایمیل:
* نظر: