پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۵۸۶۱
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۲
معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی سازمان تأمین‌اجتماعی با بیان اینکه حوزه اقتصادی تأمین‌اجتماعی یکی از بخش‌های تخصصی این سازمان است که وظیفه حفظ و ارتقای ارزش سرمایه‌های آن را بر عهده دارد، اظهار کرد: ارزش دارایی‌های سرمایه‌ای و انتفاعی تأمین‌اجتماعی به حدود 60 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنا، نجات امینی که در برنامه تلویزیونی به سوی فردای روشن شبکه اول سیما گفت: سازمان تأمین‌اجتماعی برای حفظ و افزایش ارزش منابع دریافتی از محل حق بیمه و فراهم شدن امکان برخورداری بیمه‌شدگان از خدمات مطلوب، وارد عرصه سرمایه‌گذاری شده است.

امینی، سرمایه‌گذاری در حوزه‌های دارای ریسک کمتر و بازدهی بیشتر را از اولویت‌های سازمان تأمین‌اجتماعی عنوان و تأکید کرد: خروج از واحدهای کوچک مقیاس نیز از دیگر استراتژی‌های سازمان است که در راستای ایجاد فرصت بیشتر برای بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران خرد در دستور کار قرار دارد.

وی نقدپذیری سرمایه را از دیگر مسائل مورد توجه تأمین‌اجتماعی برشمرد و ادامه داد: در صورتی که برای ایفای تعهدات سازمان تأمین‌اجتماعی نیاز به دریافت منابع از حوزه اقتصادی بوجود آید، باید امکان تدارک منابع مالی لازم در بهترین زمان فراهم شود و در این راستا یکی از اولویت‌های سازمان، سرمایه‌گذاری در حوزه‌هایی است که امکان نقد شوندگی بالایی داشته باشد.

امینی سبد دارایی سازمان تأمین‌اجتماعی را شامل سهام شرکت‌های مختلف، بانک، املاک و مستغلات و سپرده‌های بانکی و سایر اشکال دارایی دانست که ارزش این دارایی‌های انتفاعی در حال حاضر حدود 60 هزار میلیارد تومان ارزیابی می‌شود.

وی ادامه داد: حدود 60 درصد این دارایی‌ها در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تأمین‌اجتماعی (شستا)، قرار دارد که عمدتاً در بازار سرمایه کشور و بازار بورس، سرمایه‌گذاری شده است.

معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی سازمان تأمین‌اجتماعی از ایجاد تغییراتی در رویکرد سرمایه‌گذاری این سازمان خبر داد و گفت: ما از فضاهای کوچک مقیاس و از فضاهایی که از ریسک بالاتری برخوردار است و عمدتاً فعالان کوچک مقیاس امکان فعالیت در این فضاها را دارند، خارج می‌شویم و به سمت حوزه‌های بالادستی اقتصاد مثل سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌ها و پروژه‌های زیربنایی می‌رویم.

امینی اظهار امیدواری کرد که حضور بخش سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی در این حوزه‌ها امکان تجمیع منابع بیشتر را برای اجرای پروژه‌ها فراهم کند و به تحرک بیشتر در فضای اقتصاد ملی کمک کند./پایان پیام

نام:
ایمیل:
* نظر: