پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۶۲۴۱
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۵
بسیاری ادعا می کردند که بحران مالی جهانی به جایگاه دلار در اقتصاد جهان آسیب می زند اما شرایط فعلی اقتصاد جهان چنین ادعایی را تایید نمی کند.

به گزارش بنا، از زمان بحران مالی جهانی سال 2008 بسیاری ادعا می کردند که دوران تسلط دلار آمریکا بر نظام مالی جهان به سر آمده است.  در حالیکه اقتصاد آمریکا وارد رکود می شد اعتمادها به دلار به عنوان اصلی ترین ذخیره ارزی بانک های مرکزی جهان نیز رو به کاهش بود. در پکن، مسکو و دیگر نقاط جهان، سیاستگذاران نسبت به غلبه دلار بر نظام مالی جهانی اعتراض می کردند و خواستار جایگزینی برای آن بودند. بانک های مرکزی در اقتصادهای نوظهور نیز ادعا می کردند که جهانی بودن دلار باعث شده که نوسانات اقتصاد آمریکا باعث ایجاد شوک در دیگر کشورها بشود. اما آیا همه این انتقادها باعث تضعیف جایگاه دلار در نظام مالی جهانی شده اند؟ هفته نامه تایم می نویسد که اکنون یعنی شش سال پس از بحران، دلار ثابت کرده که تا چه حد آسیب ناپذیر است. شاخص دلار، که برای برآورد ارزش دلار نسبت به دیگر ارزهای مهم جهان به کار می رود، به بالاترین حد طی چهارسال اخیر رسیده و سیاستگذارانی که اصلی ترین منتقدان دلار بوده اند نیز علاقه ای به خلاص شدن از دست دلارهایشان نشان نمی دهند.

برای مثال ارزش اوراق قرضه دولتی آمریکا که در اختیار چین است اکنون به 1.27 هزار میلیارد دلار رسیده که 75 درصد بیشتر از سال 2008 یعنی زمان وقوع بحران مالی جهانی است. در واقع اکنون به سختی می توان جایگزینی را برای دلار متصور بود. در میان اقتصادهای توسعه یافته، اقتصاد آمریکا فعلا بهترین عملکرد را دارد و رشد اقتصادی آن به 3.5 درصد رسیده و این در حالی است که اقتصاد منطقه یورو همچنان با مشکلاتی جدی مواجه است. همچنین بحران بدهی های دولتی طی سال های اخیر نیز تا حد زیادی به اعتبار یورو آسیب زده است. چین هم علاقه مند است که جایگاه واحد پولی این کشور، یوان، را بهبود ببخشد اما چنین رخدادی نیازمند اصلاحاتی جسورانه در نظام مالی چین است که هنوز به وقوع نپیوسته اند. به همین خاطر شاید اقداماتی مانند حذف دلار از مبادلات دوسویه روسیه و چین تا حدی از تقاضای دلار در بازار جهانی بکاهد اما حقیقت این است که غلبه دلار بر نظام مالی جهان همچنان خدشه ناپذیر به نظر می رسد. /پایان پیام

نام:
ایمیل:
* نظر: