پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۶۳۱۲
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۲
سبد نفتی اوپک به دنبال تصمیم اوپک مبنی بر عدم کاهش تولید این سازمان به 66.44 دلار در هر بشکه سقوط کرد و از بالاترین قیمت این نوع نفت در سال جاری میلادی ۴۴ دلار فاصله گرفت.

به گزارش بنا به نقل از فارس، سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت اوپک، در آخرین بروز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی این سازمان، روز دو شنبه با کاهش 2 دلار و 45 سنتی نسبت به روز جمعه 66.44 دلار معامله شد.

سبد نفتی اوپک روز جمعه با افزایش 1.91 دلاری نسبت به روز 5شنبه 68.89 دلار فروخته شد. این نوع نفت روز پنج‌شنبه 70.80 دلار در هر بشکه فروخته شده بود.

کشورهای عضو اوپک پس از ماه‌ها گمانه‌زنی‌ مختلف تحلیلگران، در 27 نوامبر پنج شنبه گذشته گرد هم آمدند و تصمیم گرفتند تا سقف تولید نفت این سازمان تغییر نکند. این تصمیم به شدت بر قیمت نفت در بازارهای جهانی تاثیر گذاشت و قیمت هر بشکه نفت برنت را به 72 دلار رساند. برخی از پیش‌بینی‌ها از نفت 30 تا 40 دلاری حکایت دارد. قیمت سبد نفتی اوپک نیز که روند کاهشی به خود گرفته بود پس از این تصمیم به شدت کاهش یافته و رکورد جدیدی در کمترین قیمت سال 2014 خود به ثبت رسانده است.

عربستان در نشست اوپک مدعی شده است برای رقابت با نفت شیل آمریکا باید سقف تولید نفت اوپک حفظ شود. این درحالی‌است که کریسیتن لاگارد رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت، کاهش قیمت نفت اگرچه به برخی کشورهای صادرکننده آسیب می‌زند اما 0.8 درصد رشد اقتصادی بیشتر برای کشورهای پیشرفته واردکننده به دنبال خواهد داشت.

سازمان کشورهای عضو اوپک شامل 12 عضو است که در نشست سیاست‌گذاری آن حتی یک رای منفی مانع از به تصویب رسیدن رای اکثریت خواهد شد. در نشست پنج شنبه، 4 کشور عضو این سازمان با کاهش تولید مخالفت کرده‌اند. بالاترین قیمت سبد نفتی اوپک در 19 ژوئن برابر با 110.26 دلار رقم خورد. این نوع نفت از آن زمان تاکنون 43.82 دلار از ارزش خود را از دست داده است. سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است./پایان پیام

برچسب ها: دلار ، اوپک ، نفت
نام:
ایمیل:
* نظر: