پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۶۳۶۷
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۹
وزارت نیرو اعلام کرد
وزارت نیرو اعلام کرد: گیلان با 532 میلیمتر و سیستان و بلوچستان با دو میلیمتر، به ترتیب پُربارش‌ترین و کم بارش‌ترین استان کشور شدند.

به گزارش بنا به نقل از روابط عمومی وزارت نیرو، استان سیستان و بلوچستان با دو میلیمتر بارندگی از ابتداي مهرماه سال‌ جاری تا پايان هفته گذشته با 92 درصد کاهش بارندگی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته و 60 درصد کاهش بارش در قیاس با درازمدت، كم‌بارش‌ترين استان كشور بوده است.

همچنین استان گیلان با 532 ميليمتر به‌ عنوان پُربارش‌ترین استان کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون گزارش شده است. پس از سیستان و بلوچستان، استان‌ های هرمزگان و کرمان دیگر استان‌های کم‌بارش کشور در سال‌ آبی جاری گزارش شده‌اند.

از ابتداي سال آبي جاري تا پايان هفته گذشته در استان هرمزگان 7 ميليمتر بارندگی صورت گرفته که اين ميزان بارش در مقایسه با سال آبی گذشته 79 درصد و در قیاس با دوره درازمدت 36 درصد كاهش نشان می‌دهد.

گزارش بارش‌ های کشور نشان می‌دهد که از ابتداي سال آبي جاري تا پايان هفته گذشته، استان کرمان با 14 میلیمتر بارندگی، در رتبه بعدی استان‌های كم‌بارش کشور قرار گرفته است. براساس اين گزارش، بارش 14 ميليمتري کرمان در قیاس با سال آبي گذشته و دوره درازمدت به‌ ترتیب 22 و 27 درصد كاهش نشان می‌دهد.

میزان بارش استان گيلان در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال آبی گذشته 40 درصد افزایش و در قیاس با دوره درازمدت 42 ساله 75 درصد افزایش نشان می‌دهد. پس از این استان، مازندران با 293 ميليمتر و چهارمحال و بختياري با 208 ميليمتر بارندگی از ابتداي مهرماه تا پايان هفته گذشته، دیگر استان‌ های پُربارش كشور گزارش شده‌اند.

براساس اين گزارش، میزان بارش استان مازندران در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال آبی گذشته 36 درصد و در قیاس با دوره درازمدت 42 ساله 58 درصد افزایش نشان می‌دهد. میزان بارش استان چهارمحال و بختياري در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال آبی گذشته 129 درصد و در قیاس با دوره درازمدت 42 ساله 81 درصد افزایش نشان می‌دهد.

حجم بارش‌های استان تهران نیز در دوره مورد بررسی 45 میلیمتر گزارش شده که در مقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته و متوسط دوره درازمدت به‌ ترتیب 10 و 20 درصد کاهش یافته است./پایان پیام

نام:
ایمیل:
* نظر: