پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۶۳۸۴
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۴
رئیس جمهور با بیان اینکه ریشه کنی فساد آرمانی همچون استقلال و ایجاد حاکمیت ملی است گفت: اگر در مبارزه با فساد ناتوان باشیم به معنای ضعف و ناتوانی انقلاب است.
به گزارش بنا به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن روحانی امروز صبح امروز در افتتاحیه همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد طی سخنانی اظهار داشت: اگر در مبارزه با فساد ناتوان باشیم، به معنای ضعف و ناتوانی انقلاب و دست نیافتن به یکی از اهداف اصلی آن است که همان مبارزه با فساد و مفسد است.

وی در ادامه افزود: ریشه کنی فساد آرمانی همچون استقلال و مبارزه با استعمار و استبداد و ایجاد حاکمیت ملی است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: اگر می‌خواهیم مشکلات را حل کنیم و کشور در ریل درست قرار بگیرد، باید با فساد مبارزه کنیم و به هیچ‌کس رحم نکنیم.

وی در ادامه گفت: اگر می‌خواهیم در این دولت مشکلات را حل کنیم باید با فساد مبارزه قاطع داشته باشیم.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه در قانون اساسی ما دستگاه‌های نظارتی همچون سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و غیره در نظر گرفته شده اند، گفت: این دستگاه ها برای این تشکیل شده اند تا نظارت ها دقیق تر و حساب شده تر انجام شود و در نهایت قوه قضائیه در مواردی که جرمی صورت گرفته، رسیدگی و برخورد کند.

روحانی با بیان اینکه ما باید در نظارت ها دقیق باشیم و اهم و مهم کنیم، افزود: ما به همه چیز توان نظارت نداریم که در این میان باید اولویت بندی را در دستور کار قرار دهیم زیرا اولویت بندی در نظارت یک اصل است.

وی همچنین ادامه داد: امکان دارد پرونده های بسیار زیادی که شامل انواع فسادها می شود، مطرح باشد که باید برای رسیدگی به آنها اولویت بندی کنیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: اگر پرونده های مهم را در اسرع وقت رسیدگی کنیم و مردم از برخورد ما مطلع شوند بازدارنده خواهد بود زیرا هدف ما این نیست که فردی را مجازات کنیم و یا شلاق بزنیم، هدف اصلی ما بازدارندگی است که دیگران از برخورد ما متوجه شوند و بدانند که پایان راه ناصواب کجا خواهد بود.

روحانی گفت: اگر در کشوری قبح رشوه، دزدی، فساد از بین برود باید پناه به خدا برد، آنجایی که قبح شکسته شود به جایی می رسد که حکم خدا و راه حق انکار و زیر پا گذاشته می شود و قانون هم کم کم به تمسخر گرفته می شود.

وی تاکید کرد: من می ترسم که ما به مرزی رسیده باشیم که قبح فساد شکسته شود. قدیم می گفتند زیرمیزی اما الان می گویند رومیزی. زیر میزی معنی اش این بود که حداقل قبحی وجود دارد، اگر زیرمیزی تبدیل به رومیزی شد باید چه کار کرد؟ آیا ما باید در برابر فساد عقب نشینی کنیم؟ آیا باید اعلام کنیم که نمی توانیم؟ اینکه به معنای زیر پا گذاشتن بالاترین وظیفه یعنی امر به معروف و نهی از منکر است. اینکه به معنی از دست دادن نظام و انقلاب است.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: باید بدانیم ادامه گسترش و تعمیق فساد به معنای در خطر افتادن اصل نظام و انقلاب است.

روحانی گفت: مردم نوکر اسم جمهوری اسلامی نیستند بلکه مردم نوکر اسلام و جمهوریت و آرای عمومی هستند و مردم می خواهند هم جمهوریت هم اراده مردم و هم اسلام یعنی فرمان خدا اجرا شود.

وی با اشاره به دیدار خود با مقام معظم رهبری و ارائه گزارش پیرامون مبارزه با فساد، گفت: رهبر معظم انقلاب در آن دیدار تاکید داشتند در این امر باید جدی باشیم و تا هر کجا که باشد ایشان حمایت خواهند کرد که با توجه به حساسیت مقام معظم رهبری به این مسئله، قوای سه گانه نیز باید به همین نسبت در مبارزه با فساد پافشاری کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: مردم باید به صحنه بیایند و بدانند که اگر خودشان ایستادگی و فداکاری نکنند، موفقیت ما در حد کافی نخواهد بود لذا ما نیازمند نظارت عامه هستیم.

رئیس‌جمهور در ادامه گفت: چرا یک رسانه تهمت می‌زند؟ چرا یک رسانه قوه‌ای را هجو و استهزاء می‌کند؟ چرا یک رسانه‌ای برای اهداف خود، کسی را بزرگ و یا خوار می‌کند؟ چرا یک عده‌ای به نام خیر و خیریه به فساد می‌پردازند؟

وی با تاکید بر اینکه برای مبارزه با فساد، همه باید به میدان بیاییم، ادامه داد: اول رئیس‌جمهور و بعد همه قوا. دستگاه‌های اجرایی و مسئولان به تنهایی نمی‌توانند. باید تمام سندیکاها، احزاب، گروه‌ها، روزنامه‌ها، سایت‌ها و صدا و سیما نقش خود را ایفا کنند. بدون رسانه، بدون مبارزه عملی، بدون آمدن جامعه مدنی و بدون حضور مردم نمی‌توانیم به مقصد برسیم.

روحانی تاکید کرد: مگر با انواع فساد اخلاقی، مالی، اجتماعی، اداری و مگر با برتری‌جویی نسبت به یکدیگر می‌توانیم به بهشت برین و رضوان خدا دست یابیم.

وی یک راه‌حل برای جلوگیری از فساد را حذف مقررات دست و پا گیر دانست و گفت: البته یکی از راه‌حل‌ها، مقررات صحیح، شفاف و کوتاه است، چرا که هر چقدر کار را طولانی کنید، فساد به وجود می‌آید. هر چقدر مقررات دست و پا گیرتر باشد، فساد درمی‌آید.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه فساد در داخل تاریکی رشد می‌کند، ادامه داد: اگر همه چیز را شفاف کنید، همه مشکلات نیز حل می‌شود و ما باید شفافیت ایجاد کنیم. مجلس هم همین گونه باید رفتار کند. هم قانونش شفاف باشد و هم نظارتش.

روحانی تصریح کرد: از همه مهم‌تر قوه قضاییه است. قوه قضاییه باید بتواند دقیق، صادقانه و عادلانه قضاوت کند. خدا نکند که فساد به قوه قضاییه برسد. آنجا دیگر نمک است. وای از آن روز که بگندد نمک.

وی ادامه داد: قضات شریف قوه قضاییه و دستگاه‌های نظارتی همه باید به صحنه بیاییم. این سمینار در صورتی موثر است که امروز به پنج راه‌حل روشن برسیم و همه برویم دنبال عمل و اگر خدایی ناکرده این سمینار هم بشود مانند دیگر سمینارها، نمی‌توانیم به اهداف بلندی که مد نظر ماست، دست یابیم.

رئیس‌جمهور در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم همه مسئولان، جامعه مدنی، قوای سه گانه و مردم دست به دست هم دهیم تا بتوانیم مبارزه با فساد را 100 درصد محقق سازیم./پایان پیام

برچسب ها: انقلاب ، ضعف ، فساد ، روحانی
نام:
ایمیل:
* نظر: