پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۶۴۶۵
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۷
بیش از 23 درصد جوانان جویای کار در اتحادیه اروپا بیکار هستند.

به‌رغم اینکه اروپا در حال طی کردن روند بهبود از بحران است اما همچنان بیکاری، خصوصاً بیکاری جوانان، مشکل بزرگی در این منطقه محسوب می‌شود.

تولید و سرمایه‌گذاری همچنان در سطحی بسیار کمتر از سال‌های پیش از بحران قرار دارد. کارخانه‌ها و نهادها با ظرفیتی کمتر از حداکثر مشغول به کارند و‌... اما از بین این مشکلات، بیکاری جوانان که حداقل تا نیمه سال 2014، هنوز در سطح 23 درصد در این اتحادیه قرار داشت، مهم‌ترین مشکل محسوب می‌شود. نبود رشد اقتصادی یا رشد اقتصادی بسیار پایین و نامطمئن، حداقل به عقیده کارشناسان بانک جهانی، یکی از اصلی‌ترین عوامل بیکاری جوانان در حوزه یورو محسوب می‌شود. کاهش شدید فعالیت‌های اقتصادی (بنا به آمار، بزرگ‌ترین کاهشی که از زمان رکود بزرگ با آن مواجه بوده‌ایم) حداقل می‌تواند توضیح‌دهنده نیمی (یا بنا به تخمینی دیگر 70 درصد) از بیکاری ایجادشده برای جوانان در چند سال اخیر باشد.

در اغلب ساختارهای اقتصادی، بیکاری جوانان تا سه برابر بیشتر از بیکاری عمومی نسبت به رشد اقتصادی حساس است. یعنی کاهش رشد اقتصادی می‌تواند نرخ بیکاری را بین جوانان تا سه برابر بیشتر از نرخ بیکاری کل، افزایش دهد. این موضوع می‌تواند به علت اشتغال بیشتر جوانان در بخش‌هایی از اقتصاد باشد که نسبت به وقوع بحران حساس‌ترند. مثلاً بخش ساختمان، که بحران اخیر نیز از آنجا آغاز شد، نسبت به وقوع بحران و رکود و کاهش رشد بسیار حساس است و از اولین بخش‌هایی است که دچار رکود می‌شود و از طرفی بخش عمده‌ای از نیروی کار فعال در آن (خصوصاً در بخش کارگری و غیر‌ماهر) را جوانان تشکیل می‌دهند.

علاوه بر رشد اقتصادی بالا و پایدار، کارشناسان بانک جهانی، تغییر و اصلاح بازار نیروی کار را نیز عامل مهمی در بهبود وضعیت اشتغال جوانان می‌دانند. آنها اعتقاد دارند کاهش هزینه نیروی کار برای کارفرما، خصوصاً نیروی کار غیر‌ماهر یا بدون سابقه کار که همگی جوان هستند، می‌تواند باعث افزایش به‌کارگیری این گروه از افراد در جامعه شود. بیکاری جوانان از این جهات مبحث بسیار حساس و مهمی محسوب می‌شود که جوانان مستعد ایجاد شورش و نا‌آرامی در جامعه خواهند بود. همچنین بررسی‌های روانشناسی و جامعه‌شناسی از رابطه مثبت قوی بین جرم و جنایت و بیکاری جوانان خبر می‌دهند. همچنین بیکاری افراد در بدو ورود به بازار کار، می‌تواند تمام آینده شغلی و حرفه‌ای افراد را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع بحران اقتصادی اخیر برای بعضی افراد، که در این دوره حدوداً پنج‌ساله وارد بازار کار شده‌اند، بسیار بیشتر از دوره‌ای پنج‌ساله ادامه خواهد داشت./پایان پیام

برچسب ها: بیکاری ، جهان ، بحران ، اروپا
نام:
ایمیل:
* نظر: