پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۶۴۸۵
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۷
سازمان توسعه تجارت خبر داد؛
مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تجاری سازمان توسعه تجارت از افزایش 20 درصدی ارش صادرات کالاهای غیر نفتی در هشت ماهه امسال خبر داد و اعلام کرد: در مقایسه با مدت زمان مشابه پارسال، کسری تراز تجاری 28 درصد افزایش یافته است.

به گزارش بنا به نقل از ایسنا، فرهاد نوری درباره تراز تجاری ایران طی هشت ماهه امسال گفت: صادرات کالا و میعانات گازی با 31 میلیارد و 498 میلیون دلار، واردات کالا با 34 میلیارد و 254 میلیون دلار بود که تراز تجاری در این مدت زمان منفی دو میلیارد و 756 میلیون دلار بوده است و نسبت به مدت مشابه پارسال کسری تراز تجاری 28 درصد افزایش داشته است.

آخرین آمار صادرات کالای غیر نفتی

وی درباره آخرین آمار صادرات کالای غیر نفتی با احتساب میعانات گازی در هشت ماهه امسال گفت: در مجموع 63 میلیون و 447 هزار تن کالای غیر نفتی شامل میعانات گازی، محصولات پتروشیمی، تجارت چمدانی و سایر کالاها داشتیم که ارزش این صادرات 31 میلیارد و 498 میلیون دلار صادر شده که در مقایسه با سال گذشته 7.6 درصد به لحاظ وزنی و 20 درصد به لحاظ ارزشی افزایش داشته است.

عمده اقلام صادراتی در 8 ماهه امسال

نوری درباره اقلام عمده صادراتی در این مدت زمان اظهار کرد: پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و 375 میلیون دلار به عنوان اولین کالای صادراتی بوده که شش درصد از سهم ارزش از کل صادرات بوده که شش درصد سهم ارزشی کل صادرات را به خود اختصاص داده و در مجموع هفت میلیارد و 381 میلیون دلار ارزش صادرات 10 کالای عمده صادراتی در این مدت زمان بود.

مدیرکل برنامه‌ریزی تجاری سازمان توسعه تجارت افزود: در بین اقلام عمده صادراتی به جز اوره و سیمان و محصولات از آهن یا فولاد که کاهش در قیمت داشتند، قیمت بقیه اقلام نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

مهمترین بازارهای هدف صادرات کالا از ابتدای سال جاری

نوری مهمترین بازارهای هدف صادرات کالا از ابتدای سال جاری تاکنون را به ترتیب چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و هند عنوان کرد.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی تجاری سازمان توسعه تجارت ادامه داد: ارزش صادرات به چین پنج میلیارد و 979 میلیون دلار، عراق چهار میلیارد و 26 میلیون دلار، امارات متحده عربی دو میلیارد و 450 میلیون دلار، افغانستان یک میلیارد و 634 میلیون دلار و هند یک میلیارد و 430 میلیون دلار بود.

چین 26.3 درصد سهم ارزشی از کل صادرات را دارد

وی با بیان اینکه کشور چین 26.3 درصد سهم ارزش از کل صادرات را به خود اختصاص داده است، بیان کرد: سهم صادرات به عراق 17.7 درصد، امارات متحده عربی 10.8 درصد، افغانستان 7.2 درصد و هند 6.3 درصد است.

گندم و برنج همچنان صدرنشین واردات به ایران

نوری همچنین درباره عمده اقلام وارداتی گفت: دانه گندم سخت به میزان یک میلیارد و 299 میلیون دلار و برنج یک میلیارد و 28 میلیون دلار رتبه‌های اول و دوم را در این زمینه دارند که دانه گندم سخت 3.8 درصد و برنج سه درصد سهم ارزش از کل واردات را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه امارات متحده عربی با 24.1 درصد، چین 23 درصد و کره 7.9 درصد مهمترین مبادی وارداتی هستند، اظهار کرد: هند 7.4 درصد، ترکیه 7.4 درصد و آلمان 4.7 درصد سهم ارزشی از کل واردات به عنوان رتبه های اول مبادی واردات در این مدت زمان هستند./پایان پیام

نام:
ایمیل:
* نظر: