پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۶۵۲۵
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۲
ظریف:
وزیر امور خارجه کشورمان در صحن علنی مجلس گفت: دولت و تیم مذاکره کننده هیچ هدف سیاسی و جناحی را در مذاکرات هسته‌ای دنبال نکرده و نمی‌کند.
 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پیش از ظهر امروز -سه‌شنبه- با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالات کریمی قدوسی نماینده مشهد اظهار داشت: قدرت ایران از عوامل متعدد طبیعی، انسانی، اعتقادی، دفاعی و سیاسی نشأت می‌گیرد که برجسته‌ترین آن فرهنگ استقلال طلبی، عزت مداری، اعتماد به نفس و مقاومت مردم دلاور ایران است که همانا گفتمان اصیل انقلاب، یادگار امام راحل و تأکید مکرر مقام معظم رهبری است. قدرتی که تمام ابزارها و حربه‌ها علیه این ملت دلاور را ناکارآمد کرده است.

وی ضمن درود فرستادن به روان پاک شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی افزود: در شرایط انتقالی کنونی جهانی که منابع قدرت و نفوذ، چندبعدی و متکثر شده‌اند، برخورداری از این منبع عظیم قدرت معنایی توان و حضور نقش آفرین موثر و جدی در صحنه منطقه‌ای و جهانی را به ایران بخشیده و عجیب نیست که بدخواهان ایران، اسلام و انقلاب با هراس از این توانمندی برای اعمال این قدرت و نفوذ ایران مانع تراشی کنند.

وزیر خارجه با اشاره به تهدید انگاری و تهدیدنمایی برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران خاطرنشان کرد: این با دو هدف عمده طراحی شده بود، اول ترسیم چهره‌ای ناامن و خطرناک از ایران که صلح و امنیت را به خطر می‌اندازد و دوم تضعیف توان اقتصادی، دفاعی و صنعتی کشور و تحمیل فشار بر مردم ایران از طریق تحریم‌های ظالمانه و نامشروع شورای امنیت، دوجانبه و چند جانبه.

ظریف با اشاره به حضور گسترده مردم در انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: مردم ایران با مشارکت گسترده و آگاهانه در انتخابات ریاست جمهوری و با پشتیبانی هوشمندانه از رویکرد تدبیر و اعتدال زمینه ورود ایران به مذاکرات هسته‌ای را فراهم کردند. این مذاکرات از یکسو چهره‌ای تعامل گرا، باثبات و قدرتمند از ایران نشان داد و از سوی دیگر از گسترش تحریم‌ها جلوگیری و در ساختمان تحریم‌ها خلل انداخت. وی ادامه داد: با این ابتکار سیاسی آنها که در کوره ایران هراسی می‌دمیدند و با هدف مهار ایران افراط گرایی و فرقه گرایی را تقویت می‌کردند، اکنون در چاله کوررنگی استراتژیک خود گرفتار شده‌اند.

وی گفت: ایران امروز به اقرار دوست و دشمن نه مشکل منطقه که عامل ثبات و امنیت است. سیاست‌های بصیرانه ایران تحت هدایت مقام معظم رهبری سبب شد که حتی دولتمردان آمریکایی به نقش مهم ایران در تحولات منطقه اذعان کنند.

ظریف ادامه داد: سیاست خارجی توانسته در پی توافق ژنو با فضاسازی‌های خصمانه و بهانه‌جویی‌ها هر روزه علیه نظام مقدس ایران مقابله و سهم کوچکی در ارتقای امنیت و اقتدار کشور ایجاد کند و این جزیی از وظایف قانونی و ذاتی دستگاه دیپلماسی است.

وی گفت: همانطور که رهبر فرزانه انقلاب در دیدار امسال سفر فرمودند که یک دیپلماسی هوشمندانه و فعال می‌تواند دستاوردهای بسیار مهم سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به همراه بیاورد که با هیچ حرکتی از جمله جنگ‌های پرهزینه و پرخطر حاصل نمی‌شود و این واقعیت نشانگر وزن و جایگاه دستگاه دیپلماسی در مجموعه مدیریت یک کشور است. قدرت‌هایی تلاش کردند با زور و اسلحه منافع خود را تأمین کنند که ناکام ماندند اما کسانی با ظرافت، هوشمندی و تحرک توانستند منافع خود را تامین کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: به شما اطمینان می‌دهم دولت و تیم مذاکره کننده هیچ هدف سیاسی و جناحی را در مذاکرات هسته‌ای دنبال نکرده و نخواهد کرد. بنده کمترین با بیش از سه دهه مطالعه، تجربه و تدریس در سیاست خارجی عمیقا اعتقاد دارم که جناحی شدن سیاست خارجی نقطه بی بازگشت شکست آن است و هزینه کردن از منافع ملی برای اهداف سیاسی و جناحی گناهی نابخشودنی است و به همین دلیل بحث هسته‌ای بر مبانی فتوای درخشان مقام معظم رهبری طراحی شده و به عنوان یک امر ملی و فراجناحی پیگیری می‌‌شود ما از منافع همه مردم دفاع و اهداف عالی کشور را مدنظر قرار می‌دهیم.

ظریف خاطرنشان کرد: یقین دارم همه برادارن و خواهران در خانه ملت همین هدف را دنبال می‌کنند./پایان پیام

برچسب ها: مذاکرات ، جناحی ، سیاسی ، ظریف
نام:
ایمیل:
* نظر: